نوار نقاله بارگیری هر نوع سیستم نوار نقاله ای است که برای بارگیری ظرف یا وسیله نقلیه حمل و نقل استفاده می شود. نقاله ها سیستم هایی هستند که اقلام یا مواد را با استفاده از یک تسمه پیچیده شده به دور یک سری غلتک یا سیلندر از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می کنند. گاهی اوقات یک نوار نقاله از مارپیچ برای حمل و نقل موادی استفاده می کند که نمی توانند روی تسمه جابجا شوند، مانند ذرات ریز. خود نوار نقاله بارگیری معمولاً برای حرکت دادن اقلام یا مواد به جلو و بالا طراحی شده است تا بتوان مواد را روی تسمه در انتهای پایین بارگذاری کرد و سپس به انتهای بالا برد. این اجازه می دهد تا مواد آزادانه در یک تخت کامیون یا مخزن دیگر بیفتند.

این ایده برای اولین‌ بار توسط فردی به نام هنری فورد در یکی از کارخانه‌های خودروسازی فورد ابداع گردید. هنگام استفاده کردن از این نوار نقاله به ‌طور چشمگیری خطرات انسانی کاهش می‌یابد و درنهایت باعث می‌شود هزینه‌ای که برای نیروی کار باید پرداخت شود بسیار کاهش یابد و همچنین خطاهای احتمالی که ممکن است در حین کار به وجود آید به طور چشمگیری کاهش یابد.

نوار نقاله بارگیری چیست ؟

نوار نقاله عبارت است از صفحات متحرکی که جنس آن‌ها از لاستیک و فلز می‌باشد و از طریق موتور و همچنین گیربکس حرکت می‌کند در حالت کلی از نوار نقاله برای جابه‌جا کردن وسایل، محصولات و همچنین بسته‌ها استفاده می‌کنند.این وسیله  انواع مختلفی دارد و با توجه به میزان مسیری که قرار است طی شود و همچنین نوع کارکرد و وزن کالاها و همچنین محصولی که قرار است از کانوایر برای جابجای استفاده شود می‌تواند از انواع مختلف نوار نقاله‌ها استفاده کرد .به طور کلی از این محصول در صنایع مختلف مثل صنایع غذایی، صنایع پتروشیمی، صنایع دارویی ، خودروسازی‌ها، فولاد و موارد دیگر استفاده می‌شود.

بهتر است در هنگام تهیه کردن، دقت بیشتری کرد زیرا نوار نقاله‌ای که در شرکت‌های الکترونیکی برای جابجایی خازن‌ها و آی سی استفاده می‌شود  با محصولی که در کارخانه‌های لوازم‌ خانگی یا کارخانه‌های استخراج سنگ و معادن استفاده می‌شود بسیار متفاوت است. در صورت عدم انتخاب صحیح نوار نقاله ممکن است علاوه‌بر این‌که محصول و بار موردن ظر به‌ صورت صحیح به مقصد نرسد باعث شود که به آن‌ها آسیب و صدمه وارد شود

نوار نقاله بارگیری در جهان امروز کاربردهای بسیاری دارد .  با گسترش و به وجود آمدن صنایع سبک و سنگین،  نیاز به حمل و نقل قطعات، کالاها و اجسام بزرگ و کوچک به خوبی احساس می گردید. این صنایع می توانند خودروسازی، معادن ، مواد غذایی، تایر سازی ، آرد سازی و ده ها صنایع مختلف دیگر باشند .

اجزای اصلی تشکیل دهنده ی نوار نقاله بارگیری

نوار نقاله بارگیری از اجزای گوناگونی تشکیل شده که در این قسمت به معرفی آنها می پردازیم. این اجزاء عبارتند از:

 • شاسی فلزی
 • الکتروگیر بکس
 • رولیک
 • درام
 • لاستیک
 • غلطک
 • الکتروموتور
 • زنجیر پولی
 • دنده

همچنین تسمه ی نقاله از چند لایه تشکیل شده است از جمله:

پوشش لاستیکی بالا، پایین و منجید

نوار نقاله و به عبارت بهتر تسمه های نقاله می توانند از جنس های مختلفی تشکیل شوند از جمله:

 1. لاستیکی
 2. مدولار
 3. زنجیری
 4. بهداشتی
 5. پی وی سی
 6. آهنی
 7.  توری

نوار نقاله بارگیری چگونه کار می کند؟

جالب است بدانید که ایده ی ساخت نوار نقاله بارگیری از یک کارخانه ی اتومبیل سازی به نام فورد سرچشمه گرفته و بسیاری از ما با این نام آشنا هستیم. هنری فورد شخصی بود که ایده ی ساخت کانوایر را پیاده نمود. استفاده از کانوایر باعث می گردد که خطاهای انسانی به شکل چشمگیری کاهش یافته و هزینه ی نیروی کار انسانی و نیز خطرات احتمالی به حداقل برسد.نوار نقاله بارگیری، به وسیله ی موتور و گیر بکس حرکت نموده و با تسمه هایی از جنس لاستیک و فلز،  اجسام مختلف سبک و سنگین را انتقال می دهد.

کاربرد کانوایر در صنایع مختلف فرق می کند؛  به عنوان مثال نوار نقاله در یک کارخانه ی الکترونیک که خازن و دیود و چیزهای سبک را انتقال می دهد با یک کارخانه ی سنگ بری که قطعات عظیم سنگ را جا به جا می نماید بسیار متفاوت است.

علل استفاده از نوار نقاله بارگیری

استفاده از نوار نقاله در صنایع مختلف کاربردهای فراوانی دارد که در اینجا به این موارد اشاره می کنیم:

 1. اولین مزیت استفاده از نوار نقاله،  صرفه جویی بسیار مناسب در تعداد نیروی کار می باشد و با استفاده از این دستگاه صرفه جویی بهینه ای در نیروی کار انسانی به وجود خواهد آمد.
 2. با استفاده از کانوایر،  جابه جایی دستی نیز که توسط نیروی انسانی انجام می گرفت به شکل قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد.
 3. صرفه جویی در زمان نیز از مزیت های عمده ی کانوایر ها می باشد .
 4. نوار نقاله ها می توانند طیف وسیعی از کالاها، محصولات و اجسام مختلف را حمل نموده و همچنین امکان پردازش حجم بالایی از محصولات و کالاها را داشته باشند.

نوار نقاله بارگیری

انواع نوار نقاله بارگیری

با توجه به کاربردها و مزایایی که برای نوار نقاله ها برشمردیم بهتر است در این قسمت به انواع مختلف کانوایرها نیز اشاره ای داشته باشیم؛

بیشتر تولید کنندگان،  نوار نقاله را بر اساس استفاده ای که از آن صورت می گیرد می سازند. به عنوان مثال برای مصارف کشاورزی ، معدن و یا صنایعی که مقادیر بالایی محصول تولید می کنند تسمه ی حمل مواد فله مورد نیاز است.

انواع کانوایر یا همان نوار نقاله عبارتند از:

 •  قابل حمل
 •  ناودانی
 • مدولار
 • شیب دار
 • بار گیری
 • اندازه گیری
 • زنجیری
 • گردن قو
 • تسمه نقاله ی مغناطیسی
 • چرخشی
 • غلتکی
 • نقاله ی ثقلی
 • نقاله ی سیم دار بدون سیم عرضی

این محصول در انواع متنوعی وجود دارد که در جنس‌های متنوع تولید می‌شود و هر کدام کاربردهای متنوعی دارد که این نوع نوارها به‌ صورت خلاصه عبارت است از :  پی‌ وی سی،  دست‌ چین ، نوار نقاله رولی و …

نوار نقاله رولیکی

در این نوع نوار نقاله از دو بلبرینگ استفاده می‌کنند که در ابتدا و انتهای آن قرار گرفته‌ است. معمولاً بلبرینگ ها به دو صورت هرزگرد و ثابت هستند و از طریق موتور که در ابتدای آن واقع‌ شده نوار شروع به حرکت می‌کند و کالا و محصول را که در روی آن قرار دارد منتقل می‌کند .

نوار نقاله مدولار

این نوع نوارها جزء نوارهای صنعتی به حساب می‌آید که در گوشه و زوایای کارخانه‌ها با حرکت کردن محصولات منتقل می‌کند. در این نوع نوار نقاله‌ها یک موتور الکتریکی وجود دارد که می‌تواند در مسیر صاف و منحنی حرکت کرده و کار خود را انجام دهد.

ساخت نوار نقاله

شما میتوانید برای سفارش و ساخت انواع نوار نقاله ها با شرکت کیان صنعت تماس بگیرید ، تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کرده و سپس در کمتر از ۲۴ ساعت نوار نقاله را تحویل بگیرید.

مزایای نوار نقاله بارگیری

سیستم نوار نقاله بارگیری کامیون یک نوار نقاله تلسکوپی ساده است که برای بارگیری و تخلیه کامیون ها یا کانتینرهایی که مقدار زیادی کالا یا مواد برای حمل و نقل دارند استفاده می شود. این نوار نقاله بارگیری کامیون قابل حمل به راحتی می تواند جعبه های بزرگ، کارتن ها، کیسه ها و غیره را به داخل یا خارج از وسیله نقلیه حمل کند و به طور گسترده در انبارها، کارخانه های صنعتی که در آن مواد نیاز به جابجایی سریع و کارآمد دارند استفاده می شود.

وضعیت عدم وجود نیروی انسانی که تمامی صنایع با آن مواجه هستند، تقاضا برای راه حل کامل اتوماسیون صنعتی و انباری با سریع ترین بازگشت سرمایه را ایجاد کرده است. تسمه نقاله تلسکوپی با آرایش تنظیم ارتفاع نه تنها کارهای ساده ای مانند تخلیه یا بارگیری را تکمیل می کند، بلکه ایمنی کارگران را بهبود می بخشد و آسیب کالا را کاهش می دهد.

 1. می تواند دست زدن به مواد را از بین ببرد که باعث صرفه جویی در وقت شما و جلوگیری از آلودگی مواد می شود.
 2. نوار نقاله های ما انعطاف پذیر هستند و می توانند برای بیش از یک نوع عملیات و کالا استفاده شوند.
 3. اگر بارج لودر متحرک را انتخاب کنید، تجهیزات می توانند به راحتی در ترمینال یا از بندری به بندر دیگر حرکت کنند تا روی پروژه های مختلف کار کنند. همچنین می تواند از سمت اسکله حرکت کند تا فضا را برای فعالیت های دیگر خالی کند.
 4. هزینه های جاری پایین در مقایسه با کنترل کننده های مواد سنتی.
 5. تمام تجهیزات ما با در نظر گرفتن مواد، موقعیت جغرافیایی، وضعیت تغذیه، برای به حداکثر رساندن نرخ تولید شما، برای برنامه شما سفارشی شده است.

ویژگی های نوار نقاله بارگیری

نوار نقاله های ویژه زمان بارگیری و تخلیه وسایل نقلیه و کامیون ها را کاهش می دهد. آسیب به محصولاتی که معمولاً در اثر جابجایی دستی ایجاد می شود را نیز می توان از بین برد.

نوار نقاله تلسکوپی یک نوار نقاله بارگیری با مشخصات بالا است. مناسب برای رسیدگی به تقریباً هر محصولی و طراحی شده برای دستیابی به توان عملیاتی بالا. این محصول را می توان بر روی اسکله بارگیری یا سطح زمین زمانی که شاسی سطح بالا و دم نقاله شیب دار تعبیه شده است نصب کرد. نوار نقاله تلسکوپی می تواند به طور مستقل عمل کند یا با نوار نقاله های ثابت و انعطاف پذیر ارتباط برقرار کند.

دستگاه را می توان بر روی یک سیستم ریلی نصب کرد یا روی چرخ چرخ ها برای حرکت بین اسکله های بارگیری نصب کرد. طول استاندارد ۱۶ متر است، در حالت بسته تا ۶ متر جمع می شود، اما طول های بلندتر و کوتاه تر امکان پذیر است.

سخن پایانی

این یک نوع تجهیزات بارگیری است که از مواد فله حمل و نقل تسمه نقاله استفاده می کند. شما می توانید از نوار نقاله های تک یا چند تسمه ای برای تشکیل یک سیستم نوار نقاله بارگیری استفاده کنید. نوار نقاله بارگیری در صنعت حمل و نقل مواد فله بسیار مهم است.

نوار نقاله های بارگیری بارگیری موادی مانند سنگدانه، غلات، زغال سنگ، سنگ معدنی، کود و غیره را خدمت می کنند.

ویژگی های نوار نقاله بارگیری عبارت اند از:

 • حمل و نقل ساده به داخل یا خارج از خودرو.
 • زمان کوتاه تر چرخش خودرو
 • ایمنی شخصی بهبود یافته و ارگونومی بهتر.
 • در هنگام بارگیری و بارگیری مقدار شخصی را کاهش دهید.