هیچ محصولی یافت نشد.

سیستم پاشش رنگ مایع چیست ؟

سیستم پاشش رنگ به دو صورت سیستم پاشش رنگ ایر سپری و سیستم پاشش رنگ ایرلس اسپری انجام می شود. در مدل ایر اسپری پاشش رنگ به وسیله هوا صورت می گیرد. در حالی که در سیستم ایرلس اسپری بدون استفاده از هوا این عمل انجام می شود. یکی از ساده ترین راه ها برای پاشش رنگ استفاده از پیستوله رنگ می باشد. از پیستوله رنگ می توان برای رنگ آمیزی ماشین، درب و دیوار خانه و همچنین ابزار و وسایل مختلفی استفاده کرد. البته لازم به ذکر است که برای استفاده از پیستوله رنگ فرد باید مهارت لازم را داشته باشد.

در واقع سیستم پاشش رنگ مایع یک دستگاه است که قابلیت این را دارد که رنگ را به صورت یکنواخت بر روی سطوح پخش کند. بالا بردن دقت و سرعت رنگ آمیزی در این سیستم یکی از مزیت های مهم برای آن می باشد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات جامع و کاملی درباره سیستم پاشش رنگ مایع در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما همراه باشید.

یک سیستم پاشش رنگ مایع دستگاهی است که رنگ را به طور یکنواخت روی سطح پخش می‌کند و دقت و سرعت رنگ‌آمیزی را بالا می‌برد. سیستم‌ پاشش رنگ مایع را می‌توان به دو گروه کلی تقسیم کرد: سیستم پاشش رنگ ایر اسپری که در آن از هوا استفاده می‌شود و سیستم پاشش رنگ مایع ایرلس اسپری که در آن از هوا استفاده نمی‌شود.

انواع پاشش رنگ

رنگ آمیزی می‌ تواند به صورت دستی و با استفاده از غلتک و قلمو انجام گیرد. توجه داشته باشید که یکی دیگر از روش های رنگ آمیزی استفاده از سیستم پاشش رنگ مایع می باشد که در سه دسته ایر اسپری، ایرلس اسپری و الکترو استاتیک طبقه بندی می شود که در اینجا به شرح مختصری از آن می پردازیم:

پاشش رنگ ایر اسپری

امروزه صرفه جویی در زمان به یکی از چالش های مهم برای انسان های امروزی تبدیل شده است. به همین دلیل است که استفاده از پیستوله های بادی یا همان روش رنگ آمیزی ایر اسپری ها می تواند در کنار صرفه جویی در هزینه ها به جای استفاده از غلطک و قلمو به صرفه جویی در زمان نیز کمک کند.

درباره عملکرد و کارکرد مدل برقی ایر اسپری باید گفت که انرژی مورد نیاز به وسیله یک منبع تغذیه برق تولید می شود. البته این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که این موتور امکان ذخیره سازی مقداری هوا را نیز در خود دارد که در هنگام استفاده به این هوا به همراه رنگ به بیرون پرتاب می شود.

پاشش رنگ ایرلس اسپری

در روش رنگ آمیزی ایرلس عملیات رنگ پاشی بدون استفاده از هوا انجام می شود. به این صورت که رنگ با فشار از طریق یک پمپ فشار قوی به نازل باریک دستگاه انتقال داده شده و با فشار زیادی از آن خارج می شود. در نتیجه با استفاده از فشار بسیار قوی رنگ به سطح کار پاشیده می شود.

در این روش ویسکوزیته و کشش سطحی مایعات را به خوبی در کنار یکدیگر نگه می دارد و از اتمیزه شدن آن ها جلوگیری می کند. اندازه دهانه نازل اسپری مقدار رنگ خروجی از آن و همچنین الگوی اسپری را مشخص می نماید.

پاشش رنگ الکترو استاتیک

یکی از روش های دیگر سیستم پاشش رنگ مایع روش الکترو استاتیک می باشد. در این روش تفنگ اسپری الکترو استاتیک برای پاشیدن رنگ بر روی سطوح مختلف از ملکول های باردار و میدان های الکتریکی بهره می برد. به مواد پوششی توسط تفنگ اسپری بار منفی داده شده، در حالی که با لایه ای از رنگ که بر روی سطح می نشیند بار مثبت داده می‌شود و همین باعث ایجاد یک جاذبه قوی بین رنگ و سطح مورد نظر می شود.

در نظر داشته باشید که این پوشش اعمال شده بر روی سطوح با تفنگ پاشش الکترو استاتیک تا حدودی به جلوگیری یا کاهش خوردگی نیز کمک می کند. استفاده از تفنگ اسپری الکترو استاتیک یک روش عالی برای افزایش راندمان انتقال نسبت به کاربرد های تفنگ اسپری سنتی می باشد.

از طرف دیگر جاذبه بین رنگ و سطح پایه باعث کاهش هدر رفتن رنگ نیز می شود. همچنین نیروی جاذبه بین بار های مثبت و منفی این امکان را می دهد تا به صورت یکنواخت در سطح مورد نظر پخش شود.

تجهیزات و متعلقات سیستم‌های پاشش رنگ مایع

تجهیزات سیستم‌ پاشش رنگ مایع عبارتند از:

 • نازل رنگپاش گما
 • دستگاه گما
 • گان دستگاه پاشش رنگ
 • شیلنگ رنگپاش
 • پمپ وگنر
 • ورتکس تیوب

پاشش رنگ با سیستم‌های پاشش رنگ مایع در چه انواعی صورت انجام میگیرد ؟

سیستم رنگ‌آمیزی ایرلس

پاشش ایرلس بدون هوا انجام می‌شود، به این صورت است که رنگ با فشار از طریق پمپ فشار قوی به نازل باریک دستگاه منتقل شده و با فشار از آن خارج می‌شود و به سطح کار برخورد می‌کند. در این روش از فشار بسیار قوی استفاده می‌شود.

سیستم پاشش رنگ مایع ایرلس، یک لایه شیشه‌ای صاف روی سطوح به وجود می‌آورد که دستیابی به آن با استفاده از قلم مو یا غلتک عملاً غیرممکن است. طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های رنگ‌پاش ایرلس در بازار وجود دارد، اما همه آن‌ها دارای ویژگی‌های مشترکی هستند.

اساساً، یک سمپاش ایرلس دارای یک پمپ است که با استفاده از یک نوک بسیار کوچک، شلنگ را رنگ کرده و از یک تفنگ اسپری خارج می‌کند. نازل در انتهای تفنگ اسپری یک الگو از رنگ را روی سطح ایجاد می‌کند و اندازه نوک و همچنین سطح فشار، میزان جریان رنگ را تعیین می‌کند.

در این روش این ویسکوزیته و کشش سطحی است که مایعات را در کنار هم نگه می‌دارد و اتمیزه شدن آن‌ها را از بین می‌برد. در سیستم‌های رنگ‌آمیزی اسپری ایرلس، انرژی تولید شده توسط فشار بالایی که به رنگ تزریق می‌شود، برای رسیدن به اتمیزه شدن به اندازه کافی قوی است.

رنگ از طریق یک شلنگ فشار داده می‌شود و سپس از یک سوراخ کوچک در نوک یک تفنگ در یک جریان مداوم تحت فشار بسیار بالا خارج می‌شود. با این حال، هنگامی که وارد هوا می‌شود به اسپری از قطرات بسیار کوچک تجزیه می‌شود. اندازه دهانه در نازل اسپری مقدار مایع خروجی از تفنگ و همچنین الگوی اسپری فن شکل را تعیین می‌کند.

2-سیستم پاشش رنگ ایراسپری پیستوله‌های بادی یکی از روش‌های سیستم پاشش رنگ مایع

مکانیسم عمل سیستم ایر اسپری که به وسیله‌ی هوا انجام میشود به این گونه است که هوای فشرده به داخل مخزن رنگ وارد می‌شود و ذرات رنگ را بصورت پودری در می‌آورد. در این سیستم عموما از پیستوله‌های بادی استفاده می‌شود.

پیستوله‌های بادی به این صورت هستند که یک رنگ را در داخل مخزن می‌ریزند و رنگ از طریق لوله‌ی باریکی که در دسته پیستوله است بیرون میرود.

در این مجرا هوای فشرده وجود دارد که ذرات رنگ بوسیله‌ی آن به سطح مورد نظر برخورد می‌کنند. انتخاب بهتر برای دستیابی به رنگ‌های عالی استفاده از تفنگ پاشش رنگ پنوماتیک با کمپرسور هوا است.

اسپری‌های رنگ بادی که به آنها HVLPیا اسپری‌های هوای فشرده نیز می‌گویند، از کمپرسور هوا برای پمپاژ مداوم هوای فشرده از طریق سیستم شیر کنترل فشار تفنگ استفاده می‌کنند.

تفنگ‌های اسپری پنوماتیکی که به درستی تنظیم و کار می‌کنند، سطح رنگ صاف و یکدستی را ایجاد می‌کنند که با برس و غلتک قابل دستیابی نیست.

تفنگ‌های رنگ‌پاش مایع رنگ را به هزاران قطره ریز اتمیزه تبدیل می‌کند. این ابزار دارای اجزای خاصی هستند که به صورت هماهنگ کار می‌کنند

تنفنگ های HVLP

تفنگ‌های HVLP برای استفاده از فشار هوای کم برای بیرون ریختن حجم نسبتاً زیاد رنگ طراحی شده اند.

HVLPها به دلیل نسبت انتقال رنگ بالاتر بر روی هر سطحی، ابزار مورد علاقه بسیاری از نقاشان حرفه‌ای هستند.

در این سیستم پاشش رنگ مایع یک مخزن در بالای تفنگ، رنگ را در اطراف یک پیمانه نگه می‌دارد. تفنگ‌های سیفون دارای مخزن‌هایی هستند که به اندازه یک لیتر رنگ در خود جای می‌دهند.

درپوش هوای داخلی قسمتی است که بیشتر کار را انجام می‌دهد این قسمت دارای سوراخ‌های دقیقی است که یک الگوی اتمیزه شده خوب بر روی سطح مورد رنگ‌آمیزی ایجاد شود.

هوای ورودی به این سوراخ‌ها نه تنها رنگ را اتمیزه می‌کند بلکه شکل فن رنگ را نیز ایجاد می‌کند.

تفنگ‌های اسپری HVLP بسیار مقرون به صرفه‌تر از کیت تفنگ‌های گران قیمت هستند. تفنگ‌های ایرلس مقادیر زیادی فشار رنگ را وارد می‌کنند و برای کارهای صنعتی مانند رنگ‌آمیزی دیوارهای بیرون سیلو یا دیوارهای بزرگ کارخانه مناسب هستند.

با این حال، برای رنگ‌آمیزی بدنه خودرو، مبلمان یا فضای داخلی خانه، تفنگ‌های اسپری HVLP کنترل بهتری را ارائه می‌دهند، به خصوص برای گوشه‌ها و شکاف ها.

سیستم پاشش رنگ مایع

سیستم پاشش رنگ الکترواستاتیک یکی از روش‌های سیستم پاشش رنگ مایع

تفنگ اسپری الکترواستاتیک وسیله‌ای است که برای پاشیدن رنگ بر روی سطح از مولکول‌های باردار و میدان‌های الکتریکی استفاده می‌کند.

به مواد پوششی توسط تفنگ اسپری الکترواستاتیک بار منفی داده می‌شود در حالی که به لایه‌ای که رنگ می‌شود بار مثبت داده می‌شود و این باعث ایجاد جاذبه بین رنگ و بستر می‌شود.

پوشش اعمال شده با تفنگ پاشش الکترواستاتیک ممکن است به جلوگیری یا کاهش خوردگی به روشی کارآمدتر از روش پوشش اسپری معمولی کمک کند.

تفنگ اسپری الکترواستاتیک بخشی جدایی ناپذیر از روش الکترواستاتیکی است که برای اعمال مواد پوشش استفاده می‌شود.

در طول فرآیند، یک رنگ از طریق تفنگ اسپری الکترواستاتیک با هوای فشرده به روشی مشابه یک تفنگ اسپری معمولی پاشیده می‌شود.

تفاوت تفنگ پاشش الکترواستاتیک با تفنگ اسپری معمولی در این است که پس از پخش شدن مواد پوشش توسط تفنگ، جریان الکتریکی برای بار منفی مواد پوشش اتمیزه شده استفاده می‌شود.

ماده پایه‌ای که قرار است پوشش داده شود نیز به یک سیستم الکتریکی متصل می‌شود و بار مثبت به آن داده می‌شود. نیروی جاذبه‌ای ایجاد می‌شود که بیشتر از اثر گرانش بر روی رنگ است.

تفنگ اسپری الکترواستاتیک یک راه عالی برای بهبود راندمان انتقال نسبت به کاربردهای تفنگ اسپری سنتی است.

جاذبه بین رنگ و مواد پایه، میزان اسپری بیش از حد یا سایر اشکالات هدر رفتن رنگ را کاهش می‌دهد. جاذبه ایجاد شده توسط تفنگ اسپری الکترواستاتیک همچنین اجازه می‌دهد تا مناطقی که پوشش دهی آن‌ها دشوار است راحت‌تر پوشانده شوند.

نیروی جاذبی که توسط یک تفنگ اسپری الکترواستاتیک ایجاد می‌شود، همچنین به مواد پوششی اجازه می‌دهد تا به طور یکنواخت‌تر در سطح زیرلایه پخش شوند.

کوره پخت رنگ مایع

چنین کوره‌هایی معمولاً دمای بین ۶۰ تا ۱۲۰ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کنند.

عملکرد آن‌ها خشک کردن رنگ مایع است. کوره‌ها از یک مولد حرارت تشکیل شده‌اند که درون آن یک مشعل وجود دارد که عموماً گازسوز است.

هوای گرفته شده از محفظه پخت را از طریق یک آسپیراتور گرم می‌شود و سپس به پلنوم فر برمی گردد. در اینجا هوا مخلوط شده و از بالا به پایین به داخل محفظه وارد می‌شود.

در کوره‌های یوروترم، هوای گرم داخل محفظه پخت به طور مداوم در گردش است.

این راه حل به شما امکان می‌دهد دما را در طول زمان با حداقل مصرف انرژی ممکن ثابت نگه دارید و در عین حال توزیع یکنواخت هوا را نیز تضمین کنید.

علاوه بر این، در پایان چرخه پخت، برای اینکه قطعات از اجاق تخلیه شوند، یک آسپیراتور هوای گرم را به بیرون منتقل می‌کند، که می‌تواند برای تغذیه یک واحد بازیابی حرارت استفاده شود.

قسمت‌های مختلف کابین آبشار

قسمت‌های مختلف کابین آبشار رنگ مایع عبارتند از:

 • بدنه مخزن
 • شاسی مخزن
 • لوله‌ها هدر اصلی
 • اتصالات
 • پرده آب کابین
 • نازل اسپری آب
 • صفحه مشبک
 • دو لایه فیلتر جذب ذرات

مواد به کار رفته در کابین‌ها از استیل و گالوانیزه می‌باشد. نازل‌ها پاشش خطی پلی اتیلنی و یک یا دو اگزاست فن فوروارد دارد.

تجهیزات مورد نیاز سیستم پاشش رنگ مایع

برای پاشش رنگ مایع به وسیله های مختلفی نیاز می باشد که از جمله آن می‌ توان به نازل رنگ پاش گما، دستگاه گما، گان دستگاه پاشش رنگ، شلنگ رنگ پاش، پمپ وگنر، ورتکس تیوب و … را نام برد.

یکی دیگر از دستگاه های مورد استفاده می توان به تفنگ های اچ دی ال پی اشاره کرد. این تفنگ ها برای استفاده از فشار هوای کم برای بیرون ریختن حجم زیادی از میزان رنگ طراحی و ساخته شده و به همین دلیل است که محبوبیت بسیار زیادی به در میان نقاشان حرفه ای پیدا کرده است.

در این سیستم پاشش رنگ مایع یک مخزن در بالای تفنگ، رنگ را در یک پیمانه نگهداری می کند این پیمانه ها به اندازه یک لیتر قابلیت نگهداری رنگ را در خود دارند. نا گفته نماند که این تفنگ های اسپری بسیار مقرون به صرفه تر از کیت های تفنگ های گران قیمت می باشند.

در نظر داشته باشید که کاربرد تفنگ های اچ دی ال پی برای رنگ آمیزی بدنه خودرو، مبلمان فضای داخلی خانه به خصوص برای گوشه ها و شکاف ها به دلیل کنترل بهتر بر روی پاشش رنگ می‌ تواند بسیار اهمیت باشد.

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کاملی درباره سیستم پاشش رنگ مایع در اختیار شما قرار دهیم. به عنوان نتیجه گیری پایانی می توان گفت استفاده از انواع گوناگون سیستم های پاشش رنگ، علاوه بر اینکه سرعت کار رنگ آمیزی شما را به طور چشم گیری افزایش می دهد می تواند برای افرادی که به دنبال صرفه جویی در زمان و هزینه های خود هستند راه حلی مناسب و گزینه ای عالی به شمار آید.

البته در نظر داشته باشید قبل از هر اقدامی نسبت به خرید انواع رنگ برای کاربرد های مختلف و یا سیستم های پاشش رنگ حتماً باید با افراد متخصص و کارشناسان با تجربه در این حوزه مشورت داشته باشید زیرا این افراد اطلاعات بیش تری درباره رنگ ها و اینکه چه سیستم پاشش رنگی برای مساحت مورد نظر شما مناسب تر است را دارند. همچنین بهتر است از فروشگاه های مطمئن خرید کنید. از توجه و همراهی شما سپاسگزاریم.