هیچ محصولی یافت نشد.

معرفی سیستم رنگ ایرلس و موارد کاربرد آن

سیستم رنگ ایرلس یک تکنیک برای نقاشی است که سرعت و دقت کار نقاشی را به طور چشمگیری بالا می‌برد. این امر با استفاده از یک سیستم پاشش رنگ ایرلس به دست می‌آید که رنگ را تحت فشار بسیار بالا، حدود ۳۰۰۰ psi، از طریق یک شلنگ مخصوص به سوراخ کوچکی در نازل سیستم پاشش رنگ پمپ می‌کند.

اسپری ایرلس در فرآیند نقاشی بسیار پرکاربرد است چون یک روکش صاف و یکنواخت به ما می‌دهد که می‌تواند در برابر سایش و پوسیدگی و همچنین اثرات مضر خوردگی مقاومت کند.

همه نکاتی که باید در مورد سیستم رنگ ایرلس بدانید

در تکنیک اسپری ایرلس، از تفنگ‌های اسپری که تحت فشار بالا کار می‌کنند، استفاده می‌شود سیستم رنگ ایرلس عمدتاً در پوشش‌های سنگین دریایی، شیمیایی و صنعتی استفاده می‌شود. مزایای عمده عبارتند از:

 • نفوذ بهتر پوشش در شکاف‌ها و چاله‌ها
 • پوشش یکنواخت
 • پوشش مرطوب، که جریان و چسبندگی عالی را تضمین می‌کند

در سیستم رنگ ایرلس تقریباً از انواع پوشش‌ها تنها با استفاده از مقدار کمی تینر می‌توان استفاده کرد. این امر زمان خشک شدن و همچنین تخلیه حلال‌ها در اتمسفر را کوتاه می‌کند. نوک تفنگ اسپری قابل تعویض است که این امرامکان استفاده از رنگ‌های ضخیم‌تر خانه و همچنین رنگ‌های نازک‌تر مانند لاک را می‌دهد. علاوه بر این، رنگ‌آمیزی اسپری ایرلس امکان کنترل فشار و سرعت یکنواخت را فراهم می‌کند، مگر اینکه جهت آن تغییر کند. با این حال، هنگام استفاده از رنگ از طریق این روش باید احتیاط زیادی به کار برد، زیرا تفنگ‌های اسپری ایرلس می‌توانند به فرد آسیب برسانند چون از فشار بالا استفاده می‌کنند.

مزایا و معایب

یک اسپری ایرلس یا دستگاه رنگ پاش، رنگ‌آمیزی را به دو صورت ساده می‌کند: اول، اگر می‌خواهید کاری را که به چندین گالن رنگ نیاز دارد سرعت ببخشید، می‌توانید آن را دو برابر سریعتر از یک غلتک یا قلم مو اعمال کنید. و ثانیاً، اگر می‌خواهید یک روکش شیشه‌ای صاف روی چوب‌ها یا درها داشته باشید، سیستم رنگ ایرلس می‌تواند رنگ را بی‌عیب و نقص روی آن اعمال کند.

یک سیستم رنگ پاشش ایرلس با پمپاژ رنگ با فشار بسیار بالا از طریق یک شلنگ و یک سوراخ کوچک در نوک تفنگ اسپری کار می‌کند. نوک به گونه‌ای طراحی شده است که رنگ را به طور مساوی به یک الگوی اسپری فن مانند از قطرات ریز تقسیم می‌کند. با استفاده از نکات مختلف، می‌توانید مایعات نازکی مانند لکه، لاک یا مایعات غلیظ‌تر مانند رنگ لاتکس را اسپری کنید. با کمی تمرین، می‌توانید از یک سیستم ایرلس برای اعمال یک روکش کاملاً صاف روی درها، کابینت‌ها و کارهای چوبی استفاده کنید. و از آنجایی که یک سیستم ایرلس رنگ را مستقیماً از یک قوطی یا سطل ۵ گالن پمپ می‌کند، می‌توانید مواد زیادی را در مدت زمان کوتاهی اعمال کنید. این امر باعث می‌شود که یک سیستم رنگ ایرلس برای کارهای رنگ‌آمیزی بزرگ مانند بتونه کاری دیوار خشک در یک خانه جدید یا رنگ‌آمیزی یک حصار حریم خصوصی به طول ۳۰۰ فوت مناسب باشد.

اما قبل از اینکه در مورد مزایای رنگ‌آمیزی اسپری بگوییم باید چند اشکال را برای آن در نظر بگیرید. اول اینکه، همه ذرات ریز رنگ به سطح نمی‌چسبند و درصدی از رنگ به هوا پاشیده می‌شود. این بدان معناست که بسته به کاربرد، ۲۰ تا ۴۰ درصد از رنگ را هدر خواهید داد. همچنین باید اطراف را بپوشانید تا رنگ روی آن‌ها ننشیند. نقاشی در فضای باز خطرناک است. اسپری بیش از حد می‌تواند حتی به درختچه‌ها یا پشت بام شما برسد.

نکته منفی دیگر زمان اضافی برای شستشوی رنگ از پمپ و شلنگ و تمیز کردن تفنگ اسپری است. اما علیرغم این معایب، یک ایرلس می‌تواند بسیار در زمان صرفه جویی کند و به شما امکان می‌دهد به نتیجه‌ای دست پیدا کنید که با قلم مو تقریبا غیرممکن است.

قیمت ایرلس ایرانی

قیمت انواع سیستم‌های ایرلس را می‌توانید در سایت فروشگاهی ما مشاهده کنید. صرف هزینه بیشتر لزوماً کاربردهای بیشتری را برای شما به ارمغان نمی‌آورد، اما موتور و پمپ بزرگتر و بهتری را برای شما به ارمغان می‌آورد که عمر طولانی‌تر و عملکرد بدون مشکل را ارائه می‌دهد.

اما اگر زیاد از سیستم رنگ ایرلس استفاده نمی‌کنید و می‌خواهید از نگهداری اضافی جلوگیری کنید، می‌توانید یک سیستم ایرلس را اجاره کنید. در این صورت مطمئن شوید که شلنگ و پمپ تمیز هستند و فیلترها تعویض شده اند. برای انتخاب نوک اسپری مناسب برای کار از فردی که سیستم رنگ ایرلس را از او اجاره گرفته‌اید راهنمایی بخواهید.

نحوه کار دستگاه ایرلس

 • لوله اصلی کوچکتر را در یک سطل زباله و لوله مکش را در سطل رنگ صاف شده قرار دهید. شیر پرایم/پاشش را روی «پرایم» قرار دهید. پمپ را روشن کنید. شیر فشار را به سمت بالا بچرخانید تا پمپ روشن شود. وقتی رنگ از لوله پرایم شروع به جاری شدن کرد، آن را به داخل سطل رنگ منتقل کنید.
 • قبل از شروع سیستمی، باید پمپ را پرایم کنید. اگر رنگ سطل در حین اسپری تمام شد، ممکن است مجبور شوید این روند را تکرار کنید.
 • پیستوله رنگ‌پاش ایرلس (حفاظ و نوک اسپری برداشته شده) را روی سطل زباله نگه دارید و ماشه را بکشید. سوپاپ را به حالت «اسپری» تغییر دهید.

شلنگ ایرلس

شیلنگ‌های مختلفی برای رنگ‌پاش‌های ایرلس وجود دارد. شیلنگ‌های فشار قوی از نظر نوع رزوه و همچنین قطر داخلی متفاوت هستند. انتخاب شیلنگ به عوامل مختلفی مانند مواد پاشش و همچنین میزان تحویل رنگ‌پاش ایرلس بستگی دارد.

تفنگ اسپری مناسب می‌تواند تفاوت بین پوشش حرفه‌ای عالی و پرداخت ضعیف و هدر رفتن رنگ را ایجاد کند.

برخی از بهترین تفنگ‌های رنگ‌پاش عبارتند از:

 • ایرلس برقی
 • HVLP (فشار کم حجم بالا)
 • ایرلس با فشار بالا
 • هوا
 • جاذبه و مکش

تیپ‌های مختلف دستگاه ایرلس

انواع اصلی ایرلس، هوای فشرده و HVLP هستند. تیپ مورد نیاز شما بستگی به نوع شغل و سطح تخصصتان دارد. هر نوع حاوی یک مخزن برای رنگ انتخابی و همچنین روشی برای به جلو راندن مایع از ظرف و از طریق نوک سمپاش است.

اسپری‌های رنگ ایرلس با استفاده از پمپ الکتریکی، رنگ را از طریق نوک سمپاش به حرکت در می‌آورند و با فشار بسیار بالایی را به مخزن رنگ وارد می‌کنند.